O nás

Princíp morskej jaskyne

Naša TRNAVSKÁ MORSKÁ SOĽNÁ JASKYŇA je z morskej soli (nie kamennej), dovezenej z Mŕtveho mora (Jordánsko). Morská soľ sa ťaží na poliach v blízkosti mora, kde sú vyhĺbené obrovské jamy, do ktorých sa vlieva morská voda a prirodzeným vyparovaním morskej vody pôsobením slnka, zostáva v jamách kryštálová soľ.

Patentovanou technológiou je soľ spracovaná špeciálnym spôsobom, lisovaním a ohrevom bez použitia akéhokoľvek spojiva - lepidla, do soľných segmentov v tvare 6 - uholníka. Takto upravené soľné bloky sa použili na stavbu steny a podlahy. Pri montáži steny zo soľných segmentov je využívaná stavebná technológia (klenby), známa už stáročia, keď nepoznali maltu, hebel a podobné lepidlá.

Celá morská jaskyňa je postavená bez akéhokoľvek lepidla alebo inej chemickej látky. Na všetky materiály použité pri montáži jaskyne, vrátane soli, máme certifikáty o zdravotnej nezávadnosti.

Morská mikroklíma sa tvorí prúdiacim vzduchom okolo jaskyne, ktorý sa pretláča cez priepustné soľné steny zo soli z Mŕtveho mora, filtruje sa (soľ ničí mikróby obsiahnuté vo vzduchu) a zároveň sa obohacuje o minerály obsiahnuté v soli tak potrebné pre náš organizmus, ako sú jód, bróm, draslík, horčík, vápnik, železo a iné stopové prvky. Niektoré namerané hodnoty minerálov morskej soli:
Vápnik 4865 mg/kg suš.
Draslík 8747 mg/kg suš.
Horčík 4760 mg/kg suš.
Sodík 30,11% hmot. suš.

Mikročiastočky pôsobia nielen na kožu, ale vdychovanie zlepšuje funkcie sliznice, mierni zápaly a opuchy a výrazne sa zlepšuje bunková imunita. Jód, ktorý má ako jediný známe výrazné vazodilatačné schopnosti, pôsobí aj na zmierňovanie bolesti, zlepšuje sa prekrvenie orgánov, vrátane pohybového ústrojenstva, zlepšuje tiež látkovú výmenu a spaľovanie tukov.

Priaznivé účinky soľnej jaskyne:

Dýchacie problémy: Terapia výrazne podporuje činnosť riasinkového epitelu dýchacích ciest, pomáha rozpúšťať hlieny, uľahčuje pacientom vykašliavanie a tým priaznivo pôsobí na ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest (astma bronchiale, ochorenie pľúc, chronické bronchitídy, zápaly dutín, horných i dolných dýchacích ciest, alergie u dospelých a detí.) Soľná mikročastica sa pri strete s baktériou na ňu najprv prilepí (pritiahnú sa ako + a -), naviaže jej vlhkosť, tým ju dehydratuje a zničí.

Kožné ochorenia: Počas procedúry sa na koži vytvorí mikrofilm zo suchého aerosolu, ktorý naň priaznivo pôsobí, zvyšuje jej prekrvenie, hydratáciu a zvláčňuje ju, čím sa obnovuje jej prirodzená pružnosť. Pokožka sa tak stáva odolnejšou a zlepšuje sa jej obranná funkcia (psoriatických dermatitídach).

Ďalšie potvrdené priaznivé účinky haloterapie:
- posilňovanie imunity, lebo má bakteriostatický, až baktériocídny účinok
- pri reumatických ochoreniach, kedy zmierňuje zápal a znižuje hladinu bolesti
- pri chorobách tráviacej sústavy, vredových ochoreniach žalúdka, zápaloch čriev, ulcerúznej kolitíde, Crohnovej chorobe
- pri chorobách krvného obehu, hypertenzii, ischemických ochoreniach srdca, poinfarktových stavoch
- pri zníženej funkcii štítnej žľazy
- pri niektorých poruchách psychiky, neurózach, stavoch vyčerpanosti po prekonanom strese, depresiách
- pri poruchách imunity u dospelých a detí
- protichrípková prevencia