O nás

MUDr. Milan Šimko

Terapia v soľnej jaskyni

Spočiatku sa pripisoval priaznivý vplyv pobytu v jaskyni na dýchacie cesty tomu, že inhalované aerosóly rozpúšťajú viskózny hlien, ktorý sa potom lepšie odstraňuje z dýchacích ciest. Posledné výskumy však poukazujú na dôležitú regulačnú úlohu povrchovej výstelky kože a dýchacích ciest.

Zatiaľ čo koža má povrch okolo 2 m2, dýchací systém má plochu okolo 100 m2. Z tohto dôvodu je inhalačná terapia oveľa účinnejšia ako pôsobenie aerosólu na kožu a zohráva dôležitú regulačnú úlohu v celom organizme. Práve týmito regulačnými mechanizmami sa vysvetľuje priaznivý vplyv tejto liečby aj na ochorenia, ktoré nesúvisia s dýchacími cestami.

Exaktnými štúdiami sa zistilo, že ďalší priaznivý účinok liečby je priame usmrcovanie choroboplodných mikroorganizmov v dýchacích cestách. Aerosól v jaskyni obsahuje mikroelementy, ktoré sú súčasťou enzýmov a hormónov, organizmus ich potrebuje k optimálnej činnosti a v bežnej stredoeurópskej strave býva ich nedostatok. Pobytom v soľnej jaskyni si ich možno doplniť. Imunitný, nervový systém a systém žliaz s vnútornou sekréciou sú navzájom prepojené, aerosólová liečba ovplyvňuje všetky tri uvedené systémy, zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov, čím sa vysvetľuje komplexnosť pôsobenia uvedenej liečby vrátane protizápalovej s následným zmenšením bolestivosti pri reumatických ochoreniach srdcovo cievneho aparátu.

Z empirických poznatkov klimatoterapie, kde sa zisťuje dlhodobé zlepšenie chorobných stavov prímorským pobytom v dĺžke minimálne troch týždňov, sme vyrátali na základne množstva aerosólových častíc v prímorskej oblasti a v soľnej jaskyni, že trojtýždňovému pobytu pri mori by mal zodpovedať 7 až 10 - násobný 45 minútový pobyt v soľnej jaskyni.

Odporúčané indikácie vhodné na liečbu v soľnej jaskyni:
- Všetky zápalové, aj alergické ochorenia horných i dolných dýchacích ciest
- Kožné alergické ochorenia, atopický ekzém, psoriáza, ochorenia spôsobené kontaktnou alrgiou
- Zápalové ochorenia čreva, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, vredová choroba žalúdka, dvanástrornika, dráždivý trakčník
- Ischemická choroba srdca, zvýšený krvný tlak, poruchy cievneho prekrvenia
- Degeneratívne aj zápalové reumatické ochorenia
- Vegetatívna dystonia
- Neurotické poruchy, depresívne stavy, chronický únavový syndróm, stresové poruchy
- Znížená funkcia štítnej žľazy

MUDr. Milan Šimko, imunológ - alergológ